Menu

نگاهی به بسته‌های محتوایی در صنعت بازی Bundling)‎)

نگاهی به بسته‌های محتوای در صنعت بازی
وقتی بازی‌ها بسته می‌شوند

بسته‌ی محتوایی (Bundle)، بسته‌ای است که حاوی چند آیتم مختلف به ازای قیمتی واحد است. این روش عرضه بازی‌های ویدئویی سال‌هاست که در صنعت بازی نامی برای خود دست و پا کرده است. بسیاری پلتفرم‌های عرضه‌ی دیجیتال بازی‌های ویدئویی نظیر استیم، جی‌اوجی و هامبل‌باندل بسته‌های محتوایی به کاربرانشان عرضه می‌کنند. بسته‌های که شامل بازی‌های ارزشمند و بعضا نادیده گرفته شده هستند که عموما در زمره بازی‌های مستقل قرار می‌گیرند و در هنگام فروش این امکان را به کاربر می‌دهند که حتی بخشی از پرداختی کاربر به خیریه داده شود.

بسته‌های محتواییِ این چنینی شامل بازی‌های متفاوت و دست‌چین شده است که در کنار بازی‌های محتواهای دانلودشدنی و سایر امکانات این چنینی نیز وجود دارد. بازی‌های مستقلی که با تخفیف و قیمتی ارزان به کاربران عرضه می‌شود. نمونه این مدل بسته‌های محتوایی در سایر صنعت‌های نیز دیده می‌شود. به‌طور مثال در صنعت موسیقی، گروهی مانند رادیوهد (Radiohead) با مدل هرچه می‌خواهی بپرداز – شبیه روشی که هامبل‌باندل دارد – آلبوم موسیقی‌اش را در اختیار طرفداران قرار داده است.

گیمرها بازی‌های ویدئویی مستقل را به دلیل نداشتن یک برند شناخته‌شده مورد توجه قرار نمی‌دهند. درحالی که بسیاری از عناوین مستقل از کیفیت بسیار بالایی برخورداند، مانند بازی جهانِ گو (World of Goo). مشکل بودن برندسازی برای تک‌تک محصولات و فروش آن‌ها پلتفرم‌های عرضه را بر‌آن داشت تا راهکار جدیدی بیاندیشند. در این روش، هدف قراردادن جامعه بزرگ‌تری از کاربران در اولویت بود. هرچه مشتریان بیشتری برای یک محصول پیدا می‌شد به تبع فروشش نیز بیشتر می‌شد. همین موضوع باعث شد که پلتفرم‌های عرضه بازی‌های ویدئویی به سمت عرضه بسته‌های محتوایی حرکت کنند. عرضه بسته‌های محتوایی حرکت کنند. در این روش دیگر نیازی به برندسازی و فروش تک‌تک محصولات نبود. بسته‌های تبلیغاتی و کمپین‌هایی راه‌اندازی می‌شود که در آن چندین عنوان بازی در کنار هم به فروش می‌رسند. علاوه‌براین برای جذب حداکثری مخاطب گزینه‌ای همچون کمک به خیریه در کنار بسته‌های محتوایی قرار گرفت تا کاربران علاقه بیشتری به خرید محصول نشان دهند.

در ایران نیز پلتفرمی به نام هیولا وجود دارد که کارش عرضه دیجیتال بازی‌های ویدئویی است. این فروشگاه، چند ده عنوان بازی‌ِ ایرانی و خارجی را عرضه می‌کند. از مهم‌ترین آثار عرضه‌شده در هیولا می‌توان به شمشیر تاریکی، ارتش‌های فرازمینی، این جنگ من و مموراندا اشاره کرد.هیولا کار خود را به تازگی شروع کرده است، با مراجعه به وب‌سایت این پلتفرم به آدرس www.hayoola.com مشاهده می‌کنیم که بازی‌های عرضه شده به صورت جداگانه به فروش می‌رسند و خبری از بسته‌های محتوایی یا همان باندل نیست. روابط‌عمومی هیولا در این مورد می‌گوید: «به‌زودی به‌روزرسانی جدیدی در هیولا انجام می‌شود که در کنار قابلیت‌های کاربردی‌ای که به این وب‌سایت و کلاینت هیولا اضافه می‌شود، بسته‌های محتوایی نیز عرضه می‌شوند.»

درصورت عرضه بسته‌های محتوایی مرتبط با بازی‌های ویدئویی، می‌توان امیدوار بود که فرهنگ رعایت حق مؤلف نیز محترم شمرده شود. کاهش قیمت بسته در نهایت به نفع مشتری تمام می‌شود و او ترجیح می‌دهد به جای خرید نسخه‌های کپی‌شده و غیرقانونی با صرف مبلغ نه‌چندان بیشتری نسخه اصل را تهیه کند که در کنارش چند بازی دیگر و محتوای جذاب نیز قرار دارد. از طرفی این فرهنگ کمک می‌کند تا مشتریان بیشتری به بازی‌های مستقل روی بیاورند. با افزایش مشتریان، توسعه‌دهندگان بیشتری علاقه پیدا می‌کنند تا در صنعت بازی فعالیت و محصولاتشان را عرضه کنند. در نهایت در صورت نهادینه شدن این سبک از عرضه محتوای دیجیتال در حوزه بازی، این فرهنگ جدید می‌تواند به هرچه بهتر شدن اکوسیستم بازی‌سازی ایرانی کمک کند.