Menu

پرو‌ژه شکوه تخت‌جمشید رقم خورد

توافقنامه اولیه پروژه «شکوه تخت‌جمشید» بین شرکت توسعه‌ گردشگری ایران و شرکت LDA اتریش امضا شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی شرکت توسعه گردشگری ایران، این توافقنامه در نشست بین علی جیرفتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران و هلموت ریگوارت مدیرعامل شرکت LDA شامگاه چهارشنبه ۶ تیر ۹۷ در هتل بین‌المللی لاله تهران به‌امضا رسید.

علی جیرفتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران در پایان این نشست گفت: «پروژه “شکوه تخت‌جمشید” که مقرر شده تامین مالی آن از طریق فاینانس یکی از بانکهای کشور اتریش انجام شود، در پنج بخش اجرا خواهد شد. در بخش اول محوطه سایت تخت جمشید و عناصر آن براساس استانداردهای یونسکو و سازمان میراث فرهنگی مستند، ایمن و پاک‌سازی می‌شود، ساختمان ورودی جدیدی مهیا می‌شود که شامل بخشهای بلیت‌فروشی، کافی‌شاپ، سرویس‌های بهداشتی، فروشگاه صنایع‌دستی و سوغات، کتاب‌فروشی و… خواهد بود.»

او افزود: «در بخش دوم پروژه فضای وی‌آی‌پی، سالن جلسات، و همچنین ساختمان و گیت خروجی الکترونیکی اجرا خواهد شد. در این فاز همچنین برنامه‌ریزی برای ایجاد سامانه راهنمایی تورها در ساعات مختلف روز و شب انجام خواهد شد.»

جیرفتی با بیان این‌که بخش سوم پروژه به برنامه‌ی جدید نور و صدا اختصاص دارد، گفت: «در این مرحله آدیتوریوم جدید راه‌اندازی می‌شود و برنامه‌هایی از قبیل ویدئومپینگ و لیزرشو با آخرین تکنولوژیها و فناوریهای روز اجرایی خواهد شد و بدین‌وسیله اطلاعات تاریخی تخت جمشید در شکل جذابی به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

او اضافه کرد: «در بخش چهارم و پنجم موزه‌ی تخت‌جمشید تکمیل خواهد شد و همچنین محوطه‌ی اطراف تخت‌جمشید برای برگزاری رویدادهای بزرگ سامان‌دهی می‌شود. اجرای آموزش‌های تخصصی برای کارکنان از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.»

مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران تأکید کرد: «معاونت میراث‌فرهنگی کشور به‌عنوان ناظر در این پروژه حاضر خواهد بود تا در تمام مراحل رعایت استانداردهای یونسکو برای این سایت میراث جهانی را زیر نظر داشته باشد.»
او گفت: «با اجرای این پروژه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم ایجاد خواهد شد.»

هلموت ریگوارت، مدیرعامل شرکت LDA اتریش نیز گفت: « ابتدا لازم می‌دانم از تیم بسیار حرفه‌ای شرکت توسعه‌ گردشگری ایران و نیز سازمان میراث‌فرهنگی‌، صنایع‌دستی گردشگری ایران تشکر کنم. پیش‌تر نشست خوبی با آقای دکتر مونسان داشتیم و امروز در نشستی که با آقای جیرفتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری داشتیم، بر سر شرایط و ضوابط اجرای پروژه تخت‌جمشید به توافق رسیدیم. امیدوارم با همین سرعت که توافقات اولیه انجام شد، این پروژه جذاب کلید بخورد تا درنهایت دنیا بتواند زیبایی کامل تخت‌جمشید را مشاهده کند.»

او تصریح کرد: «شرکت LTA و گروه شرکت‌های همکار ما در این پروژه به‌شکل تخصصی در امور سایت‌های تاریخی فعالیت می‌کنند و قطعاً فعالیت‌ها هیچ خطری را متوجه تخت‌جمشید نخواهد کرد و هدف اصلی این پروژه توسعه‌ی این سایت و آماده کردن آن برای ایجاد تجربه‌ای تازه و منحصربه‌فرد در بازدید از این اثر تاریخی است.»

نوشته پرو‌ژه شکوه تخت‌جمشید رقم خورد اولین بار در سفر آنلاین. پدیدار شد.