Menu

معرفی فیلم Tenet | فیلم سینمایی تنت چه ویژگی هایی دارد؟

فیلم Tenet

Tenet یک فیلم هیجان-اکشن و جاسوسی سال 2020 است. فیلمساز مطرح دنیا، کریستوفر نولال (Christopher Nolan) نویسندگی و کارگردانی فیلم تنت را برعهده گرفت است. داستان کلی فیلم روایتگر مامور سابق سیا (CIA) است که وارد یک ماموریت سری می‌شود تا با دستکاری کردن زمان، جلوی جنگ جهانی بعدی را بگیرد.

با معرفی فیلم سینمایی تنت همراه سایت پلی مگ باشید
با معرفی فیلم سینمایی تنت همراه سایت پلی مگ باشید

بازیگران فیلم Tenet

جان دیوید واشنگتن (John David Washington)، رابرت پتینسون (Robert Pattinson)، کنت برانا (Kenneth Branagh)، الیزابت دبیکی (Elizabeth Debicki)، دیمپل کاپادیا (Dimple Kapadia)، آرون تایلر-جانسون (Aaron Taylor-Johnson) و مایکل کین (Michael Caine) از ستارگان محبوب و شناخته‌شده فیلم جاسوسی تنت هستند.

تاریخ پخش فیلم تنت

فیلم تنت در ابتدا برای اکران ماه ژوئن 2020 (15 خرداد 1399) برنامه‌ریزی شده بود، اما بیماری کرونا اکران فیلم Tenet را تا اواخر ماه آگوست به عقب انداخت؛ زمانی که قبل از انتشارش در اوایل سپتامبر آمریکا، به طور همزمان در چند کشور اروپایی پخش شد.

Tenet اولین فیلم سینمای برجسته بود که در دوران بیماری کرونا راهی سینماها شد و جالب است بدانید با نقدهای مثبت زیادی مواجه شد. بسیاری از نقدها فیلم تنت را با فیلم قبلی و محبوب کریستوفر نولان یعنی فیلم Inception مقایسه می‌کردند. در حال حاضر نمی‌شود درباره گیشه فیلم تنت حرف زد، اما به خاطر اعتبار و شهرت بالای نولان و بودجه بیش از 200 میلیون دلاری که بیشترین بودجه‌ای بوده که نولان از استفاده کرده، انتظار داریم این فیلم با گیشه خوبی روبرو شود.

داستان فیلم Tenet

این قسمت دارای اسپویل می باشد

زمانی که تروریستی یک خانه اپرا در اوکراین را محاصره می‌کند، یک مامور مخفی سیا (CIA)، قهرمان اصلی به همراه بخشی از تیم این سازمان تلاش می‌کنند یک جاسوس سیا که یک شئ ناشناخته دارد، را نجات دهند. او شوکه می‌شود که می‌بینید نوع جدیدی از یک گلوله را کشف می‌کند؛ گلوله‌ای که ظاهراً می‌تواند به زمان عقب برگردد. او به هدفش می‌رسد و نیروهای ویژه اوکراین قهرمان اصلی داستان را دستگیر، شکنجه و بازجویی می‌کند، اما او برای اینکه هیچ اطلاعاتی را فاش نکند، قرصی را می‌خورد تا خودکشی کند.

هرچند که آن قرص خودکشی تقلبی بوده و در یک قایق دوردست در دریا بیدار می‌شود. ویکتور رئیس سایه به قهرمان داستان دستور می‌دهد که وارد یک سازمان بین‌المللی مخفی شود تا با آنتروپی معکوس بتواند توسط شخصی در آینده به گذشته برود تا منبع آن شئ را بررسی کند. قهرمان اصلی فیلم به همراه همکار بریتانیایی‌اش، نیل (Neil) سراغ پریا (Priya)، دلال اسلحه هندی و آندره ساتور (Andrei Sator) آلیگارشی روسی می‌روند تا جلوگیری جنگ جهانی آینده را بگیرند. اما به سرعت مشخص می‌شود که برای این کار باید طرز تفکر خود را تغییر دهد …

داستان فیلم تنت
داستان فیلم تنت

سبک فیلم‌های کریستوفر نولان

دانستن این مسئله دشوار است که از کجای فیلم Tenet شروع کنیم. فیلمی که مثل سایر فیلم‌های اکشن و جاسوسی قدیمی نیست، بلکه فضا و عناصر سفر در زمان هم به آن اضافه شده است. فیلم تنت با تصویرسازی که می‌کند می‌تواند یک رساله تخیلی از ذات اراده آزاد، سرنوشت و اصول اخلاقی را نشان دهد.

بیننده‌های نولان به سبک فیلمسازی چندوجهی فیلم‌های او عادت کرده‌اند. فیلم‌هایی که تغییر در زمان و عوض کردن واقعیت‌ها را در آن می‌بینید. فیلم‌هایی که فیلمنامه‌های پیچیده و غیرممکن او را می‌خواهند، می‌دانند که چه انتظاری باید داشته باشند اما فیلم Tenet تجربی‌ترین کار نولان است.

صحنه تا خوردن پاریس در فیلم Inception را فراموش کردید که لحظاتی را خلق می‌کند که یازده نفر را به مرز جنون می‌کشاند. ما در فیلم تنت، قهرمان اصلی را می‌بینیم که با سربار نقاب‌داری که ظاهراً در حال به عقب رفتن در زمان است، مبارزه می‌کند و می‌تواند تمام حرکات و کنش‌هایی که هنوز ندیده‌ایم و اتفاق نیفتاده را پیش‌بینی می‌کند و واکنش نشان دهد. در صحنه دیگری از فیلم این لحظه را به شکل جدید و غیرمنتظره‌ای نشان می‌دهد که نه تنها باعث می‌شود از فیلم Tenet بیشتر قدردانی کنیم بلکه از فکر کردن به چنین صحنه‌هایی هم متعجب می‌شوید.

زمانی فیلم تنت به هدفش می‌رسد که پیش‌فرض‌هایی که در فیلم Inception یا فیلم کلاسیک قبلی Memento بکار رفته، را اعمال کند تا بییند متوجه شود ماجرای داستان چیست. ناگفته نماند که کریستوفر نولان فقط یک آدم باهوش نیست که بخواهد مخاطبان فیلم‌های خود را گیج کند. هرچند، باید اعتراف کنیم که فیلم Tenet گیج‌کننده‌ترین فیلمی خواهد بود که تا به حال از او دیده‌ایم.

احتمالا فیلم Tenet (تنت) گیج کننده ترین و پیچیده ترین اثر کریستوفر نولان باشد
احتمالا فیلم Tenet (تنت) گیج کننده ترین و پیچیده ترین اثر کریستوفر نولان باشد

فضای فیلمبرداری فیلم Tenet

او کاملاً مطمئن است و به خوبی می‌داند که چه چیزی را می‌خواهد کارگردانی کند. فیلم Tenet یک تجربه تصویری فوق‌العاده از کارهای نولان است که باعث می‌شود از داستان فیلم لذت ببرید. چیزی که ممکن است همه ما را شگفت‌زده کند این است که فیلم Tenet از هیچگونه جلوه‌های ویژه «پرده سبز» استفاده نکرده است. در فیلم می‌بینیم که بسیاری از مردم در حین برگشت به عقب، به جلو می‌روند و حتی برای نشان دادن توهم گفتگو، دیالوگ‌های گفته‌شده هم به عقب برمی‌گردند.

فیلم Tenet ترکیبی از منظره‌های زیبا و جادویی به همراه مکان‌ها و صحنه‌های متفاوت و خیره‌کننده و تیم بازیگری قوی است.، فیلم تنت با این قدرتی که دارد می‌تواند مدعی اصلی و قدرتمندی برای فیلم‌های سال 2020 باشد و حتی این امکان وجود دارد که به یکی از بهترین فیلم‌های دهه اخیر تبدیل شود.

لوکیشن هایی که در آن فیلم تنت (Tenet) فیلمبرداری شده است بسیار جذاب و عالی هستند
لوکیشن هایی که در آن فیلم تنت (Tenet) فیلمبرداری شده است بسیار جذاب و عالی هستند

عملکرد بازیگران فیلم تنت

صحبت از بازیگران فیلم Tenet شد، پس باید بگوییم که با وجود شایستگی بالای بازیگران، حس خوبی از کیفیت اجرای آنها دریافت نکردم. با اینکه برانا (Brangah) از بیشتر کارگردان‌های امروزی مهارت زیادی دارد، اما از پشت دوربین کارگردانی وارد صحنه فیلمبرداری می‌شود تا بهترین بازی خود در این چند ساله را به عنوان شخصیت بد در فیلم Tenet پیاده کند.

دبیکی (Debicki) و واشنگتن (Washington) بازی فوق‌العاده‌ای از خود نشان دادند، اما پتینسون (Pattinson) با یک غافل‌گیری توانست چشم بیننده‌ها را به خود خیره کند. در ضمن، شخصاً به خاطر بازی‌های کسل‌آور کننده او در سری فیلم‌های Twilight هرگز برای او رتبه‌بندی و امتیازی در نظر نگرفته بودم. هرچند، پتینسون در فیلم تنت به خوبی یک جاسوس توانسته اجرای پرتب‌وتاب، هیجانی، جذاب، خطرناک و گیرای داشته باشد؛ جاسوسی که بعد از بازنشستگی دانیل کریگ (Daniel Craig) از فیلم No Time To Die، می‌تواند به جیمزباند محبوب و جدید 007 تبدیل شود. پتینسون به عنوان یک بازیگر پا به سن گذاشته می‌تواند واشنگتن را به جلو هل بدهد.

بازیگران فیلم Tenet (تنت) عملکرد کم نقصی را از خود ارائه دادند
بازیگران فیلم Tenet (تنت) عملکرد کم نقصی را از خود ارائه دادند

نکات جالب فیلم Tenet

  • جلوه‌های ویژه کمی در فیلم تنت استفاده شده است. فیلم Tenet با 280 جلوه‌های ویژه با مقایسه با 650 جلوه ویژه فیلم The Dark Knight، 500 جلوه ویژه فیلم Inception و 429 جلوه ویژه فیلم Dunkirk، جلوه‌های ویژگی کمتری دارد. حتی صحنه انفجار هواپیما در فرودگاه هم به جای استفاده از مینیاتور یا گرافیک رایانه‌ای (CG)، فقط فیلمبرداری شده است.
  • درصد رازداری فیلم تنت بسیار بالا بود تا حدی که و واشنگتن و پتینسون فقط اجازه داشتند که فیلمنامه را پشت درهای بسته در دفتر Warner Bros بخوانند. حتی مایکل کین (Michael Caine) که دوست و همکار دیرینه نولان بود، فقط می‌توانست بخش‌های مرتبط با نقش خود از فیلمنامه را بخواند. او بعدها هم اعتراف کرد که نمی‌دانست فیلم تنت تا کجا پیش می‌رود.
  • نوشتن فیلمنامه فیلم نولان شش سال طول کشید. او همچنین از استاد فیزیک، کیپ ترون (Kip Throne) مشاوره می‌گرفت. جالب است بدانید که این استاد فیزیک در فیلم Insterstellar هم با نولان همکاری داشته بود. همکاری او اینگونه بود که او فیلمنامه فیلم را می‌خواند و به نولان کمک می‌گفت که کدام از مفهوم‌های فیلم مبنی بر علم و واقعیت هستند و در برخی از آن مفاهیم کمک می‌کرد.
  • فیلم تنت، پنجمین فیلم از فیلم‌های کریستفور نولان است که بخشی از آن با آی مکس 70 میلی متری فیلمبرداری و اکران شده است. او از 1.6 میلیون فیلم خام استفاده کرده و این یعنی بیشترین فیلم خامی که او تا به حال استفاده کرده است. طبق گفته فیلمبرداری به نام هویته ون هویتما (Hoyte Van Hoytema)، این مقداراحتمالاً بیشترین مقداری است که در تاریخ استفاده شده است.

مفاهیم سنگین فیلم Tenet

خب، کار کریستوفر نولان برای فیلمبرداری فیلم Tenet تمام شده و احتمالاً گیج‌کننده‌ترین فیلم او تا به امروز بوده است. زمانی که شخصیت‌ها با برخی از مفاهیم سنگین مثل روبرو می‌شوند، فکر می‌کنند که این مفاهیم باعث کند شدن فیلم می‌شود و احتمالاً برای همین است که فیلم تنت در کمترین حد خود به نمایش در می‌آید. برای همین به جای اینکه فیلم تنت را دوباره تماشا کنیم تا ماجرای را متوجه شویم، دوست داریم برای درک مفاهم کامل، درباره تم و مفاهیم فیلم Tenet صحبت شود.

زمانی که داستان فیلم را درک می‌کنید، همه چیز برایتان روشن می‌شود، اما کریستوفر نولان آنقدر در کار خود حرفه‌ای است که باز هم شما را گیج می‌کند. حتما زمانی که فیلم تنت را می‌بینید در صحنه اکشن بزرگی که در فینال فیلم مشاهده می‌کنید، باز هم گیج می‌شوید. در آن صحنه این حس را دارید که انگار معلم شنا وسط دریا، بازوبند شنا را از شما گرفته است. این حس را داریم که انگار نولان می‌گوید:«خب، متوجه شدی! حالا با این قضیه کنار بیایید!»

از فیلم Tenet انتظار یک فیلم سطحی را نداشته باشید و برای درک مفاهیم و معانی سکانس های آن، باید چندین و چند بار آن را تماشا کنید
از فیلم Tenet انتظار یک فیلم سطحی را نداشته باشید و برای درک مفاهیم و معانی سکانس های آن، باید چندین و چند بار آن را تماشا کنید

خاص بودن فیلم Tenet

می‌دانیم که فیلم Tenet برای هرکسی مناسب نیست، یعنی هر کسی نمی‌تواند از فیلمی لذت ببرد که تماشاگران خود را گیج می‌کند. افرادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند فیلم‌های ساده‌ای ببینید تا به فکر کردن نیاز نداشته باشند. اما اگر از عاشقان فیلم و سریال‌های پیچیده از هر نوعش هستید، حتما فیلم باورنکردنی Tenet را تماشا کنید که بهترین فیلمساز دنیا آن را کارگردانی کرده است. کریستوفر نولان، کارگردانی است که ما را به یاد فیلم‌های هیچکاک یا کوبریک می‌اندازد. نولان بدون سانسور کردن و تغییر دادن دیدگاه خود می‌تواند فیلم‎‌های دلچسبی بسازند که بارها و بارها تماشاگردان را حیرت‌زده و گیج کند. تماشا کردن این نوع از فیلم‌ها نولان مثل یک سفر طولانی است. ممکن است آن را درک نکید، اما قطعاً قدردان آن می‌شوید.

اگر با آثار کریستوفر نولان آشنایی قبلی دارید، تماشای فیلم تنت (Tenet) پیشنهاد می شود
اگر با آثار کریستوفر نولان آشنایی قبلی دارید، تماشای فیلم تنت (Tenet) پیشنهاد می شود

فیلم Tenet ارزش دیدن دارد؟

فیلم Tenet جزء فیلم‌های است که تمام عاشقان سینما را هیجان‌زده می‌کند. فیلم تنت بدون اغراق یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های آینده سال 2020 خواهد بود. شاید هم بتواند اصلاحی برای فیلم قبلی Inception باشد. با توجه به اینکه چه تعداد فیلم به خاطر شیوع بیماری کرونا به تعویق افتادند یا نابود شدند، فیلم تنت رقابت سنگینی در پیش ندارد و همین عامل هم باعث می‌شود که فیلم Tenet احتملاً به بهترین فیلم سال 2020 تبدیل شود. حتما فیلم تنت را دوبار تماشا کنید تا از دیدن آن دوباره شگفت‌زده شوید.

چرا باید فیلم سینمایی Tenet را تماشا کنیم؟
چرا باید فیلم سینمایی Tenet را تماشا کنیم؟

فیلم تنت برای چه افرادی مناسب است؟

کارشناسان فیلم، طرفداران کریستوفر نولان و سینماهای تعطیلی که می‌خواهند مردم برگردند و فیلم را در سینماها ببینند.

فیلم تنت برای چه افرادی خیلی مناسب نیست؟

افرادی که سریع و راحت گیج می‌شوند و به دنبال فیلم‌های ساده هستند. افراد عجول و کسانی که از فیلم‌های استرسی لذت نمی‌برند.

فیلم‌های دیگر کریستوفر نولان

گفته می‌شود که فقط سایر فیلم‌های کریستوفر نولان مثل فیلم Memento می‌توانند در حد فیلم Tenet باشند. فیلم Memento با به چالش کشیدن یک داستان هیجانی و رازآلود درباره یک بازرس بیمه فراموشکار که سعی می‌کند قاتل هسرش را پیدا کند، یک الگو از خود می‌سازد.

فیلم Inception یکی دیگر از فیلم‌های محبوب نولان قبل از فیلم Tenet بوده که تجربه مشابه یک ذهن روانپریش را به همراه یک بازیگر درجه‌یک نشان می‌داد که از رویایی به رویای دیگر می‌رفتند و زمانی که می‌خواستند بدانند در رویا هستند یا در واقعیت، یک فرفره را می‌چرخاندند و این فرفره بود که به همه چیزی معنا می‌داد. البته قبل از فیلم Inception، سه‌گانه فیلم شوالیه تاریکی با شروع فیلم Batman Begins و فروش گسترده فیلم The Dark Knight و ناامیدی طرفداران از فیلم The Dark Knight Rises (که آنقدرها که مردم می‌گویند هم بد نبود)، را هم در نظر بگیریم. حتی ضعیف‌ترین فیلم‌های نولان (البته در گیشه) مثل The Prestige، بعد از انتشار توانسته بودند به رشد خوبی برسد.

کارگردانانی همچون نولان

منتقدان و تماشاگران معاصر فیلم به کریستوفر نولان و فیلم‌های تحسین‌شده‌اش احترام می‌گذارند. چون بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که کریستوفر نولان با بودجه زیاد و استودیوی خوش‌فروش می‌تواند هنری خود را حفظ کند. بسیاری از کارگردانان مانند وس اندرسون (Wes Anderson) در کنار کریستوفر نولان، سخت در حال کار کردن روی عنوان های بزرگ خود هستند. او را در نظر بگیرید که به خاطر فیلم‌های Fantastic Mr, Fox و Rushmore نقدهای تحسین‌شده‌ای دریافت کرده است، اما تنها یک فیلم او یعنی فیلم The Grand Budapest Hotel توانست به ارزش 100 میلیون دلار برسد. براداران کوئن هم سبک سینمای خود را از سال 1984 با فیلم‌های فوق‌العاده Fargo و No Country For Old Men ساختند. مایکل (Michel Gondry) هم با فیلم رومانتیک و فانتزی Eternal Sunshine Of The Spotless Mind توانست به کارگردان معتبر بین‌المللی تبدیل شود.

معرفی فیلم و سریال های ایرانی و خارجی در سایت پلی مگ به طور اختصاصی!

آیا فیلم سینمایی تنت (Tenet) را تماشا کرده اید؟
نظر شما نسبت به اثر جدید کریستوفر نولان چیست؟

منبع: پلی مگ

5 / 5 ( 4 امتیاز )

The post معرفی فیلم Tenet | فیلم سینمایی تنت چه ویژگی هایی دارد؟ appeared first on پلی مگ: تازه های سینما و بازی.